Vandaag in het Duin: op zoek naar éénstijlige meidoorn

Bloeiende meidoorns - Theo Baas
Bloeiende meidoorns – Theo Baas

Elke maand hebben we het over een dier of plant die je op dat moment in de
duinen kunt spotten.


In ons land komen in het wild twee soorten meidoorns voor namelijk de éénstijlige en de tweestijlige meidoorn. In de duinen zullen we alleen de eenstijlige meidoorn aantreffen. Zijn tweestijlige neefje is een soort van het oostelijk deel van ons land. Meidoorns staan symbool voor de lente en vruchtbaarheid.

Ondoordringbare struik


De meidoorn behoort tot de familie van de rozen (rosaceae). Het is een doornige struik of kleine boom die in de tweede helft van juni bloeit en dan sterk geurt. Ze kunnen 4,5 meter hoog worden. In de kalkrijke duinen vormt de meidoorn vaak samen met andere doornige struiken als sleedoorn, zuurbes, duindoorn, en verschillende soorten rozen ondoordringbare struwelen. Maar ook op zichzelf kan de meidoorn prima standhouden. De bomen zijn dan vaak door de wind geschoren en scheefgegroeid en worden dan waaibomen genoemd.


Goede nestgelegenheid


Vogels weten de meidoorn goed te waarderen. De plant biedt door zijn doorns een goede nestgelegenheid en de bessen zijn in de nazomer een rijke voedselbron. Meidoorns verdragen tijdelijke droogte erg goed maar kunnen niet tegen natte voeten. Ze kunnen meer dan honderd jaar oud worden. Het hout is hard en geschikt voor fijn houtsnijwerk.


Bacterievuur


Buiten de duinen is de meidoorn veel aangeplant. Van oudsher wordt de meidoorn veel gebruikt voor heggen. Door de takken te buigen ontstaat er een dichte heg die ondoordringbaar is. Helaas zijn veel heggen verloren gegaan door besmetting met bacterievuur (vroeger perenvuur genoemd). Bacterievuur is een bacteriële ziekte die voornamelijk op perenbomen en meidoorns voorkomt. Om besmetting te beperken zijn er in de jaren tachtig veel besmette meidoorns, en hiermee ook veel hagen, verwijderd. In sommige gebieden (o.a. in het Maasdal) is men inmiddels aan herplant begonnen.

Tekst en fotografie: Theo Baas

Gerelateerde berichten

Het klimaat verandert, zoals onder meer blijkt uit opwarming: zachtere winters, warmere voorjaren en drogere, hetere zomers. Volgens de in 2023 door het KNMI gepubliceerde klimaatscenario’s zet de opwarming de komende jaren door en moeten we, afhankelijk van onze CO2 -uitstoot, rond 2100 rekening houden met een opwarming van 1,7 °C tot 4,9 °C. Hoe reageren vogels hierop?
In Oranjezon zijn vele stadia van duinvorming te zien. De naam verwijst naar de oorspronkelijke eigenaars: de prinsen van Oranje. Het 400 hectaren grote gebied wordt beheerd door het Zeeuws Landschap. 
Ze leiden voor ons een verborgen bestaan. We kennen ze allemaal en tegelijkertijd weten we er weinig van af: muizen en dan in het bijzonder woelmuizen.Dat was de reden voor de Zoogdiervereniging om dit jaar tot het jaar van de woelmuis uit te roepen.