Vandaag in het Duin: Op zoek naar Zandhaarmos

Zandhaarmos mannelijke planten door Theo Baas
Zandhaarmos mannelijke planten door Theo Baas

Elke maand hebben we het over een dier of plant die je op dat moment in de duinen kunt spotten.

Zandhaarmos is een soort mos dat je op veel plaatsen kunt zien; vooral in droge heide, zandverstuivingen en open zandige plekken. De plant vormt een losse, stugge zode met tot vijf centimeter lange, rechte stengels. Door ondergrondse uitlopers ontstaan er hele plakkaten. Bij droog weer staan de blaadjes rond de stengel omhoog gericht, bij vochtig weer afstaand.

Zandhaarmos is een zogeheten tweehuizige soort, met aparte mannelijke en vrouwelijke planten. In de bloeitijd zijn de verschillen duidelijk te zien. De mannelijke planten hebben een opvallend rood of oranje spatbekertje waarin de zaadcellen worden gevormd. Wanneer er een regendrupje op het spatbekertje valt, worden de zaadcellen verspreid. De vrouwelijke planten vallen op door hun oranje stengels. Na bevruchting vormen zich bij hen grijsbehaarde sporenkapsels.

Zandhaarmos komt over de hele wereld voor, van het laagland tot in het hooggebergte en zelfs op de Antartica.

Tekst: Theo Baas

Gerelateerde berichten

Stichting Duinbehoud heeft speciaal voor jongeren een digitale cursus ontwikkeld: Duik in de Duinen. Online leer je allerlei leuke en belangrijke dingen over het grootste natuurgebied van Nederland: de duinen. Alle info is eenvoudig en toegankelijk, met veel foto’s en filmpjes.
Een jaar geleden: zand, stilte, leegte. Een houten bruggetje doorsneed de vlakte, bankjes keken uit op niets. Geen bloem, geen bij. Alleen de belofte van wat nog moest komen.
Afgelopen week kwam het Groene Strand Noord-Holland in volle kracht samen bij strandpaviljoen Struin inCamperduin. Vrijwilligers, gemeenten, ondernemers en natuurorganisaties vierden daar vijf jaar Groene Strand en keken tegelijk met frisse energie vooruit naar de toekomst.