Konijnenstand herstellen: Adviezen van onderzoeksteam

Tekst: Helm Horsten

Jasja Dekker met bloedbuisjes

Sinds de jaren vijftig van de vorige eeuw houdt de ziekte myxomatose regelmatig flink huis onder konijnen in de duinen en is hun aantal dramatisch afgenomen. Rond 1990 kwam daar nog een andere bedreiging bij: Viraal Hemorrhagisch Syndroom (VHS).

Nog altijd gaat het niet goed met de konijnenstand in de duinen. Een groep deskundigen onderzocht welke maatregelen kunnen helpen bij herstel van de konijnenpopulatie. Zij kwamen met een praktische handleiding. Ik sprak een van de onderzoekers: dierecoloog Jasja Dekker.

Lees het complete artikel hier: https://duinbehoud.nl/wp-content/uploads/2023/03/21-23_2022_4-konijnenstand-herstellen.pdf

Dit artikel verscheen in kwartaalblad Duin. Wil je meer weten over de Nederlandse kust? Word donateur en ontvang Duin voortaan elk kwartaal. Of vraag een gratis proefexemplaar aan.

Gerelateerde berichten

Het gewone sneeuwklokje heeft op drie bloemblaadjes een groen vlekje. Ook “dubbele” bloemen met heel veel bloemblaadjes komen voor. Wetenschappers noemen het sneeuwklokje Galanthus nivalis. Gala-anthusbetekent melk-bloem. Het heeft dus niets met “galant” te maken, hoewel hij heel hoffelijk in menig Haarlems hofje huist. Nivalis betekent sneeuw. Er bestaan tientallen verwante soorten. Behalve het sneeuwklokje heb je ook nog het lente- en het zomerklokje, ook wit met groene vlekken. Tegenwoordig heb je nauwelijks sneeuw. Zou het wat zijn om het sneeuwklokje daarom voortaan winterklokje te noemen, ook naar het seizoen?
Afgelopen zomer nam de demissionaire minister voor Klimaat en Groene Groei Sophie Hermans een belabberd besluit over de aanlanding van energie van boven de Waddeneilanden. Zij koos ondanks verzet uit vele hoeken voor het aanleggen van een kabel onder de oostpunt van Schiermonnikoog en het Wad door.
Op 1 december 2025 is het hek dat op natuurbrug Zandpoort stond verwijderd. Ecoduct Zandpoort is een van de drie natuurbruggen in Nationaal Park Zuid-Kennemerland. De Zandpoort verbindt de Amsterdamse Waterleidingduinen (AWD) met Nationaal Park Zuid-Kennemerland.