Jubileum-activiteiten in Wijk aan Zee

Wijk aan Zee door Ronald van Wijk
Wijk aan Zee door Ronald van Wijk

45 jaar geleden werd de ‘Vereniging tot behoud van de duinen in en om Wijk aan Zee’ opgericht. Aanleiding waren bouwactiviteiten in de jaren zeventig, waardoor een uniek stuk duinnatuur verloren dreigde te gaan. Het besef groeide dat de Nederlandse duinen een bijzonder landschap vormen dat extra bescherming nodig heeft.

45 jaar

Geologisch gezien zijn de duinen rond Wijk aan Zee vrij jong met hun leeftijd van zo’n duizend jaar oud. Ze maken deel uit van een veel groter geheel (Natura 2000). Ter viering van het 45-jarige jubileum van de vereniging is een speciaal programma samengesteld. Naast buitenactiviteiten zijn er presentaties over het landschap van Noord-Kennemerland. Wie de activiteiten bijwoont, zal dit prachtige landschap met andere ogen bekijken.

Van vooroever tot veenweiden

De eerste presentatie over het ontstaan van het landschap ‘Van vooroever tot veenweiden’ was op zaterdag 11 maart in de zaal van Café De Zon in Wijk aan Zee en werd verzorgd door Duinconsulenten Cindy Kleyn (fysisch geograaf en boswachter bij het Team Veenweiden van Staatsbosbeheer) en Hans Turlings (o.a. Oer-IJ gids).

29 april bijzondere natuurexcursie

Zet alvast in de agenda dat op zaterdagochtend 29 april om 10 uur een bijzondere natuurexcursie plaatsvindt. Nora van der Zwet neemt belangstellenden mee op zoek naar de nachtegaal en andere vogels. Verzamelpunt is de parkeerplaats aan de Meeuwenweg in Wijk aan Zee. In verband met werkzaamheden is de Parkeerplaats aldaar tijdelijk gesloten. Parkeren kan langs de Dorpsweide (Boothuisplein) – vandaar is het ca. vijf minuten lopen naar het startpunt. Iedereen is welkom. Er zijn geen kosten aan de deelname verbonden, maar een vrijwillige bijdrage mag altijd.

Meer activiteiten

Ook gedurende de rest van het jaar zijn er activiteiten ter ere van het verenigingsjubileum. Houd deze nieuwsbrief daarom goed in de gaten: ​www.duinbehoud.nl/#nieuwsbrief​ ​

Gerelateerde berichten

In het gestaag afbrokkelende kabinet Schoof was Minister Wiersma van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur één van de grootste brokkenpiloten. Na eindeloos vertragen kwam ze in de zomer eindelijk met een spoedwet. Doel: de verplichtingen voor boeren om de ammoniakuitstoot te verminderen zo klein mogelijk maken.
Het gewone sneeuwklokje heeft op drie bloemblaadjes een groen vlekje. Ook “dubbele” bloemen met heel veel bloemblaadjes komen voor. Wetenschappers noemen het sneeuwklokje Galanthus nivalis. Gala-anthusbetekent melk-bloem. Het heeft dus niets met “galant” te maken, hoewel hij heel hoffelijk in menig Haarlems hofje huist. Nivalis betekent sneeuw. Er bestaan tientallen verwante soorten. Behalve het sneeuwklokje heb je ook nog het lente- en het zomerklokje, ook wit met groene vlekken. Tegenwoordig heb je nauwelijks sneeuw. Zou het wat zijn om het sneeuwklokje daarom voortaan winterklokje te noemen, ook naar het seizoen?
Afgelopen zomer nam de demissionaire minister voor Klimaat en Groene Groei Sophie Hermans een belabberd besluit over de aanlanding van energie van boven de Waddeneilanden. Zij koos ondanks verzet uit vele hoeken voor het aanleggen van een kabel onder de oostpunt van Schiermonnikoog en het Wad door.