Spanjaards Duin tien jaar jong

Spanjaards Duin door Kees Vertegaal

Voor de kust van ‘s-Gravenzande ligt een van de jongste stukjes Nederland. Tien jaar geleden is hier voor een knik in de kustlijn Spanjaards Duin aangelegd. Het bestaat uit een nieuwe zeereep en een langgerekte vallei tussen de nieuwe en de oude zeereep. Halverwege ligt Slag Vlugtenburg, een strandopgang met een mooi uitzicht op het gebied.

Zeewolfsmelk door Kees Vertegaal

In het begin is de nieuwe zeereep grotendeels beplant met helm. De vallei en twee stukken zeereep mochten vrijuit stuiven. Al snel joegen vooral zuidwestenwinden grote hoeveelheden zand door de vallei. In een paar jaar veranderden de strakke vormen van kort na aanleg in een fraai, natuurlijk ogend buitenduinlandschap.

Muurpeper door Ronald van Wijk

Spanjaards Duin is aangelegd als compensatie van de effecten van extra stikstof door ingebruikname van Maasvlakte 2, een grote uitbreiding van Rotterdamse havengebied. Er moeten zich grijze duinen en vochtige duinvalleivegetaties gaan vestigen, habitats die elders door die stikstoftoename achteruitgaan of verdwijnen. Inmiddels zijn de verstuivingen geluwd en groeien in Spanjaards Duin de eerste pioniers van deze habitats: duinvalleisoorten als sierlijk vetmuur, bleekgele droogbloem en bitterling, en grijze duinsoorten als muurpeper, kruipend stalkruid en veldhondstong. Ook broeden er bontbek- en kleine plevieren en hebben typische duindieren als rugstreeppad, zandhagedis en konijn het gebied weten te vinden.

Om de ontwikkeling van de gewenste habitats te versnellen zijn de valleien enkele jaren wat dieper uitgegraven. Komende maanden worden stukken droog kaal zand vastgelegd zodat de planten van grijze duinen zich op meer plekken kunnen vestigen.

Dit artikel verscheen in onze nieuwsbrief DuinTopics. Wil jij ook op de hoogte blijven van het laatste nieuws rondom de kust? Klik hier en schrijf je in.

Gerelateerde berichten

Het gewone sneeuwklokje heeft op drie bloemblaadjes een groen vlekje. Ook “dubbele” bloemen met heel veel bloemblaadjes komen voor. Wetenschappers noemen het sneeuwklokje Galanthus nivalis. Gala-anthusbetekent melk-bloem. Het heeft dus niets met “galant” te maken, hoewel hij heel hoffelijk in menig Haarlems hofje huist. Nivalis betekent sneeuw. Er bestaan tientallen verwante soorten. Behalve het sneeuwklokje heb je ook nog het lente- en het zomerklokje, ook wit met groene vlekken. Tegenwoordig heb je nauwelijks sneeuw. Zou het wat zijn om het sneeuwklokje daarom voortaan winterklokje te noemen, ook naar het seizoen?
Afgelopen zomer nam de demissionaire minister voor Klimaat en Groene Groei Sophie Hermans een belabberd besluit over de aanlanding van energie van boven de Waddeneilanden. Zij koos ondanks verzet uit vele hoeken voor het aanleggen van een kabel onder de oostpunt van Schiermonnikoog en het Wad door.
Op 1 december 2025 is het hek dat op natuurbrug Zandpoort stond verwijderd. Ecoduct Zandpoort is een van de drie natuurbruggen in Nationaal Park Zuid-Kennemerland. De Zandpoort verbindt de Amsterdamse Waterleidingduinen (AWD) met Nationaal Park Zuid-Kennemerland.