Natuurorganisaties sluiten convenant met Noordwijkse Golfclub

Golfbaan Noordwijk
Golfbaan Noordwijk

Stichting Duinbehoud en de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk hebben een convenant met de Noordwijkse Golfclub ondertekend. Dit betreft een gecombineerd plan voor de renovatie van de golfbaan en herstel van de natuur. Staatsbosbeheer, de eigenaar van het betreffende duingebied, is ook akkoord met de plannen.

Vervuilde grond verwijderd

Voor de verbeteringen van de 18-holes golfbaan, die intussen 51 jaar oud is, wordt onder andere vervuilde grond verwijderd. In het kader van de modernisering van de golfsport worden enkele aanpassingen doorgevoerd in de golfbaan en worden veiligheidsproblemen aangepakt. Bij het toekomstig beheer wordt voortaan gewerkt zonder chemische bestrijdingsmiddelen.

Natuurherstel

Vooruitlopend op de renovatie van de golfbaan worden maatregelen voor natuurherstel uitgevoerd. Na uitvoering van deze maatregelen komt er per saldo 4,8 hectare beschermd Natura 2000 leefgebied voor flora en fauna bij. Het Natura 2000 leefgebied betreft zogenaamde “grijze duinen”, “duinbossen” en “vochtige duinvalleien”. Hiervoor worden bomen verwijderd, voornamelijk Oostenrijkse dennen, en delen van de golfbaan omgevormd naar duingrasland. Op een vochtige plek wordt een duinvallei hersteld. Langs de grens, waar een fietspad loopt, worden inheemse bomen en struiken aangeplant voor een geleidelijke overgang naar het naastliggende bos van Staatsbosbeheer. Vervolgens vinden op de duingraslanden aanvullend beheer plaats, door middel van begrazing met schapen, en maaien en afvoeren van ongewenste vegetatie.

Klankbordgroep

Stichting Duinbehoud, de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk, Staatsbosbeheer, Hagenia ecologische advies, en de Noordwijkse Golfclub, zijn sinds een paar jaar verenigd in een klankbordgroep, waarin plannen worden besproken. Deze klankbordgroep blijft in ieder geval bestaan tot nadat de werkzaamheden zijn uitgevoerd.

Gerelateerde berichten

Komende zaterdag 20 september is er weer een strandopruiming op het strand van Petten. We verzamelen peuken, blikjes, nylondraden, plastik en wat we nog meer aan rommel tegenkomen. Het afval gaat in jute zakken die later worden leeg geschut in de afvalbakken bij de strandopgangen. We starten om 10 uur bij de strandopgang vanaf de parkeerplaats aan Strandweg 4 Petten (bij het KNRM-gebouw). Kinderen zijn ook van harte welkom! 
Geïnspireerd door het zeedorp en het leven van de vissersbevolking trokken eind 19e eeuw veel kunstenaars uit de hele wereld naar Katwijk (evenals naar Egmond, Domburg en Volendam). Het zeedorpenlandschap met schelpenvissers en de bomschuiten, het drogen van de netten in het duin, werd een geliefd thema in de kunst.
September is een goede maand om op zoek te gaan naar paddenstoelen. Vooral in de landgoedbossen van de oude duinen groeien ze volop. Als het tenminste een beetje geregend heeft. Er zijn heel veel soorten paddenstoelen, maar boleten zijn mooie en opvallende paddenstoelen waarvan je eenvoudig kan zien dat het een boleet is.