Vandaag in het Duin: Op zoek naar aardsterren

Viltige Aardster door Gerrit van Ommering

Aardsterren zijn onopvallend gekleurde paddenstoelen. Je moet dus wel een beetje zoeken om er een te vinden. Maar als je er eenmaal een ontdekt hebt zie je hoe bijzonder van vorm ze zijn. Ze lijken helemaal niet op een paddenstoel!

Een ster met een bolletje

Aardsterren zijn bruin of grijsbruin van kleur. Ze zijn ook niet erg groot, vaak maar een paar centimeter hoog en maximaal 15 centimeter breed. Ze groeien op de grond, soms op bijna kaal zand, en soms een beetje verscholen tussen planten. Maar ze hebben een opvallende vorm: een ster met 5 tot 10 punten, en in het midden een bolletje. In het begin is het alleen een kleine uiachtige bol die net onder de grond zit. Daarna scheurt de buitenste laag in punten open, en ontstaat de stervorm. De punten van de ster krullen omlaag en duwen het bolletje in het midden omhoog. Bovenop zit de ‘mond’, een soort tuitje waardoor de sporen naar buiten komen. Eén soort, de peperbus, heeft meerdere gaatjes op het bolletje, vandaar de naam.

Bos en duin

In de duinen komen ongeveer vijftien soorten aardsterren voor, waarvan er vijf vrij algemeen zijn. De meest algemene soorten zijn te vinden in duinbossen, vaak in bosranden, dus ook langs paden. De kans om die te vinden is het grootst in oktober. Andere soorten zijn juist typisch voor droge duingraslanden ofwel ‘grijze duinen’. Deze zie je het meest in november. De peperbus is het hele najaar en winter te zien, vaak in de randen van groepen struiken.

Meer weten?

Meer informatie over de verschillende soorten aardsterren in de duinen is te vinden op de website van de Nederlandse Mycologische Vereniging (Google: ‘aardsterren NMV’).

Tekst: Kees Vertegaal

In de rubriek ‘Vandaag in het Duin’ hebben we het elke maand over een dier of plant die je op dat moment in de duinen kunt spotten.

Gerelateerde berichten

Elke week gaan vrijwilligers die zich inzetten voor Het Groene Strand op Goeree-Overflakkee en het behalen van de Groene Strand Wimpel op pad om afval op te ruimen van de stranden van Goeree-Overflakkee. Er wordt bijgehouden hoeveel kilo dat is en waar dat afval wordt opgeruimd.
Veel jongeren met een hart voor natuur zouden ook graag zulke klussen aanpakken, maar hebben het vaak nog nooit geprobeerd. Voor wie de stap wil zetten en de handen uit de mouwen wil steken voor de natuur zijn er daarom de Nature Impact Days. Nationaal Park Zuid-Kennemerland organiseert zo’n bijzondere en gezellige natuurklusdag voor jongeren op zaterdag 24 oktober.
Grote grazers creëren door begrazing, betreding en hun mest leefgebieden voor allerlei organismen, waaronder insecten. De kortschildkever Emus hirtus is één van die soorten. Deze opvallende kortschildkever is geen mesteter zoals veel mestkevers, maar een actieve jager die in en rond mest op zoek gaat naar kleine ongewervelden. De volwassen kevers voeden zich onder andere met vliegenlarven en kleine mestkevers, terwijl de larven verborgen in mest leven en daar jagen op kleine ongewervelden, waaronder insectenlarven.